Select Page

Piše: Milan Milenkovic, MD, PhD

Miomi se javljaju kod 3-12 % trudnica. Sa godinama starosti raste rizik za miome, a samim tim se češće javljaju u trudnoći kod žena u kasnijim godinama.

Miomi najčešće postoje pre trudnoće, ali se manji miomi često ne dijagnostikuju.

Manji miomi i nemaju klinički značaj pre trudnoće, tako da se i ne tretiraju, ukoliko nisu submukoznog tipa, to jest remete materičnu duplju. 

Oko 30 % mioma raste u trudnoći i to se najčešće dešava u prva tri meseca trudnoće.

Vrsta mioma i indikacije za operaciju

U zavisnosti od mesta gde se nalaze, veličine i broja mioma zavisi da li će miomi uticati na tok trudnoće i eventualne komplikacije. 

Tip miomaKada se operišuRazlog za operaciju
Submukozni miomiPre željene trudnoćeSmanjuju šansu za trudnoću i povećavaju rizik za spontani pobačaj
Intramuralni miomiIndividualna procenaNovije studije pokazuju da, naročito kada ih ima više ili su većih dimenzija, negativno utiču na trudnoću i mogu izazvati komplikacije
Subserozni miomiKada su veliki (preko 7-8 cm) i kada izazivaju tegobeTegobe u vidu pritiska, bolova i učestalog mokrenja

Miomi se operišu pre planirane trudnoće kada se nalaze na mestu gde potencijalno remete vaginalni porođaj ili pristup prednjem zidu materice u slučaju carskog reza.

Detaljnije o operaciji mioma pročitajte na stranici Operacija mioma

Trudnoća nakon operacije mioma: preporuke i smernice

Planiranje trudnoće nakon operacije

  • Trudnoća se može planirati dva meseca posle histeroskopske operacije mioma i tri meseca posle klasične i laparoskopske operacije.
  • Embolizacija mioma, radiofrekventna i ultrazvučna energija se ne koriste kod žena koje planiraju trudnoću.

Starosna dob i čekanje

  • Kod žena starijih od 37-38 godina, duže čekanje može smanjiti šansu za trudnoću zbog prirodnog slabljenja funkcije jajnika.

Rizik od rupture materice

  • Rizik od rupture materice u trudnoći nakon operacije mioma je 0,5-1%, što je slično kao posle carskog reza.
  • Rizik raste na 3-4% kod operacije adenomioze, pa je važno precizno razlikovati miom od adenomioze pre planiranja operacije.

Porođaj nakon operacije

  • Većina žena može se poroditi vaginalno nakon laparoskopske ili klasične operacije mioma, iako se u Srbiji često odlučuje za carski rez.
  • Nakon histeroskopske operacije mioma, nema povećanog rizika od rupture materice tokom porođaja.

Nekroza mioma u trudnoći

  • Nekroza mioma (izumiranje tkiva) može izazvati bolove u donjem stomaku i povišenu temperaturu tokom trudnoće.
  • Bolovi se obično smanjuju uz lekove poput Brufena i Diklofenaka, a stanje prolazi za nekoliko dana bez uticaja na trudnoću.

Operacija mioma tokom trudnoće

  • Operacija mioma u trudnoći se ne savetuje, osim u izuzetnim slučajevima kada su simptomi izraženi ili je ugroženo zdravlje majke.
  • Miomi se mogu ukloniti tokom carskog reza, ako je to neophodno.

Povećani rizik za komplikacije u trudnoći

  • Miomi koji remete unutrašnjost materice povećavaju rizik za prevremeni porođaj, karličnu prezentaciju, prevremeno odvajanje posteljice i nepravilno usađivanje posteljice.
  • Pre planirane trudnoće je važno proceniti koje miome je potrebno operisati, uzimajući u obzir mogućnost da se miomi ponovo pojave.

Pregnancy checkups

  • Trudnoće kod žena sa miomima se kontrolišu na isti način kao i kod žena bez mioma, u skladu sa godinama starosti i drugim faktorima rizika.

Milan Milenković

Dr sci. med. Milan Milenković je specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista reproduktivne medicine i doktor medicinskih nauka sa internacionalnim iskustvom u Švedskoj i Srbiji. Radio je u prestižnim bolnicama i klinikama, uključujući Sahlgrenska, Karolinska, Stockholm IVF i Gemma IVF, i osnivač je ginekološke ordinacije Beogyn i IVF Milenković. Govori engleski, švedski i norveški.