Piše: Milan Milenkovic, MD, PhD
Tokom trudnoće vrednosti D-dimera su uvek povišene, čak i kada pacijentkinje dobijaju niskomolekularni heparin (farxiparin).
Šta je D-Dimer?
D-Dimer je produkt rastvaranja fibrina, supstance koja je odgovorna za zgrušavanje krvi.
Prisustvo d-dimera u krvotoku je fiziološka pojava i posledica normalnog funkcionisanja sistema koagulacije. Zgrušavanje krvi je prirodni mehanizam odbrane i zaustavljanja krvarenja kada dođe do povrede krvnog suda.
Tromboza je patološki proces kada se krvni ugrušak stvori unutar krvnog suda. Fibrin je uvek povišen kod venske tromboze, što ima za posledicu i povišenu koncentraciju d-dimera kao produkta razgradnje fibrina.
Uzroci povišenog D-dimera
D-Dimer je povišen kod infektivnih stanja, malignih bolesti, poremećaja koagulacije (diseminovana intravaskularna koagulacija-DIK) i autimunih bolesti. Takođe D-dimer može biti povišen kod pacijenata sa diabetesom, cirozom jetre, upalom pankreasa i nekim poremećajima srčanog ritma.
D-dimer ima klinički značaj u dijagnostikovanju duboke venske tromboze, embolije pluća i DIC-a kao i praćenju terapije kod tih stanja.
D-Dimer je povišen i u fiziološkim stanjima: trudnoća i izrazita fizička aktivnost, kao i kod uzimanja kontraceptiva (lekova za sprečavanje trudnoće) i tokom postupka vantelesne oplodnje (VTO).
Vrednosti D-dimera se povećavaju sa godinama starosti.
D-dimer u trudnoći
D-dimer je uvek povišen u trudnoći. Sistem koagulacije drugačije funkcioniše u trudnoći.
Dolazi do povišenog stvaranja supstanci koje zgrušavaju krv, a samim tim je povišena i koncentracija D-dimera kao proizvoda razgrađivanja trombina.
To je normalan fiziološki proces u trudnoći. D-dimer će biti povišen tokom trudnoće i kada se uzima terapija nisko molekularnim heparinom (Fraxiparin).
U slučaju obilnog krvarenja i sumnje na DIK sindrom u trudnoći, tokom i nakon porođaja d-dimer ima izrazito važnu ulogu u dijagnostici i kontroli lečenja.
D-dimer tokom vantelesne oplodnje (VTO)/in vitro fertiizacije (IVF)
Tokom hormonske stimulacije jajnika raste nivo estradiola u krvi što dovodi do povišene koncentracije supstanci koje zgrušavaju krv i samim tim i d-dimera kao produkta razgradnje fibrina.
Koncentracija d-dimera se povećava posle posle davanja poslednje injekcije koja sadrži humani horionski-gonadotropin (hCG) kao i u slučajevima kada dođe do kliničkog sindroma hiperstimulacije jajnika. Kad dođe do trudnoće, koncentracija d -dimera ostaje povišena tokom cele trudnoće.
Šta je DIK sindrom?
Diseminovana intravaskularna koagulacija (DIK sindrom) je difuzni poremećaj koagulacije koji može da dovode do fatalnih posledica ukoliko se ne leči brzo i adekvatno.
DIK se razvija posle septičnih stanja, malignih bolesti, povreda i krvarenja tokom trudnoće i porođaja. D-dimer je izuzetno važan parametar u dijagnozi i praćenju terapije DIK-a.
Koje su normalne vrednosti D-dimera u trudnoći?
D-dimer je uvek povišen u trudnoći i ne postoje referentne vrednosti za određeni period trudnoće. Koncentracija d-dimera će u trudnoći biti povišena i kada se uzimaju preparati nisko molekularnog heparina (na primer Fraxiparin).
Terapija nisko molekularnim heparinom se daje ukoliko postoji duboka venska tromboza ili embolija pluća u trudnoći, kao i neki urođeni ili stečeni faktor rizika.
Da li je D-dimer povišen tokom uzimanja tableta za kontracepciju?
D-dimer je povišen tokom uzimanja tableta za kontracepciju.
Kada je neophodna antikoagulantna terapija posle in vitro fertilizacije (IVF)?
Antikoagulantna terapija se posle IVF-a propisuje kada postoje klinički i laboratorijski znaci sindroma hiperstimulacije jajnika, duboke venske tromboze i embolije pluća, kao i kada postoje urođeni ili stečeni faktori rizika za poremećaj koagulacije.
Reference:
- How we manage a high d-dimer? Franchinini M. Haemathologica, 2024.
- D-dimer testing in pregnancy. Eichinger S. Pathophysiology of Hamostasis and Thrombosis, 2004.
- Hypercoagulability, high tissue factor and low tissue factor pathway inhibitor levels in severe ovarian hyperstimulation syndrome: possible association with clinical outcome. Rogolino A. Blood Coagul Fibrinolysis, 2003.
- Thrpmboembolism and in vitro fertilization-a systematic review. Sennstrčm M. Acta Obstetricia et Gynecilogica Scandinavica, 2017