Select Page

Recurrent pregnancy loss

Home » Pregnancy » Recurrent pregnancy loss

Habituelni pobačaji, to jest ponavljani spontani pobačaji se definiše se kao dva ili više uzastopna spontana pobačaja sa istim partnerom koji se dešavaju pre 24. nedelje trudnoće.

0,8-1,4% trudnica ima dva ili više spontana pobačaja sa istim partnerom.

Vanmaterične i molarne trudnoće se ne računaju.

Uzroci

Uzrok nastanka ponavljanih spontanih pobačaja nije u potpunosti jasan. Sledeći faktori se mogu uzeti kao uzrok spontanih pobačaja, međutim ni jedan se ne može uzeti kao absolutni:

  • genetski: promene na hromozomima se javljaju kod 2-3,5 % i žena i muškaraca. Translokacije i inverzije hromozoma mogu biti uzrok spontanih pobačaja. Kumulativna šansa za uspešnu trudnoću kod promena na hromozomima je dobra. Sa godinama starosti žene raste rizik za aneuploidije-jednu vrstu promena na hromozomima, i samim tim i za spontane pobačaje.
  • anatomski: malformacije materice kao septum materice, dvoroga/dupla i jednoroga materica. Submukozni miom, polip endometrijuma i Asherman sindrom (priraslice i ožiljno tkivo u materičnoj dupli).
  • slabost grlića materice (insuficijencija cerviksa): pobačaji u drugom trimestru trudnoće);
  • metabolički i endokrini poremećaji: poremećaj funkcije štitne žlezde i neregulisana šećerna bolest;
  • trombofilije: mutacije faktora V (Leiden), protrombina, proteina C i proteina S, nedostatk antitrombina; 
  • Imunološki/autoimuni: antifosfolipidni sindrom (AFS).

Dodatni faktori rizika:

  • godine starosti žene: najniži rizik je između 20-35 godina, dok je rizik između 35-39 godina 25%, a između 40-44 tak rizik je 50%;
  • gojaznost: žene sa BMI >30 imaju povišeni rizik za spontani pobačaj;
  • pušenje.

Ispitivanje uzroka spontanih pobačaja u Ordinaciji Milenković

Proces ispitivanja uzroka spontanih pobačaja počinje detaljnim razgovorom sa parom o zdravstvenom stanju, bolestima u porodici i životnim navikama. Zatim se radi ginekološki i ultrazvučni pregled i dodatna isitivanja i analize:

Kariotip oba partnera i eventualno genetska analiza materijala posle pobačaja;

3D ultrazvuk, hidrosonografija, histeroskopija – da bi se analizirala anatomija materice i dijagnostikovale eventualne malformacije. Po potrebi se radi magnetna rezonanca kod kompleksnih malformacija i planiranja hiruškog lečenja.

Funkcija štitne žlezde: TSH, T4 i anti TPO, prolaktin (ukoliko postoje simptomi povišenog lučenja prolaktina).

Antikardiolipinska antitela, lupus antikoagulans. Da bi se postavila dijagnoza antifosfolipidnog sindroma potrebna su dva pozitivna testa u roku od minimum 12 nedjelja;

Leiden faktor, protrombin, protein C, protein S, antitrombin (novije studije su pokazale da trombofilije nemaju značaja ukoliko nije bilo tromboze ili embolije u porodici);

Eventualno DNK fragmentacija spermatozoida.

Tretman ponovljenih spontanih pobačaja

-genetski uzrok: ukoliko se kod jednog ili oba partnera dijagnostikuju promene na hromozomima savetuje se prenatalna dijagnostika u ranoj trudnoći ili IVF sa biopsijom embriona i genetskim prenatalnim testiranjem (PGT);

IVF/PGT se ne savetuje ukoliko ne postoje promene na hromozomima.

-hiruško lečenje: septum u materičnoj duplji, polip, submukozni miom i Asherman sindrom se leče histeroskopskom metodom.

Serklaž (cerclage): kod žena koje su imale pobačaj u drugom trimestru trudnoće i gde je dijagnostikovana slabost grlića materice. Serklaž je intervencija koja se radi u lokalnoj ili opštoj anesteziji gde se grlić materice „podveže“ hiruškim koncem koji se skida pre porođaja.

-hormonska terapija: poremećaj rada štitne žlezde se leči. Povišeni nivo prolaktina se koriguje. Terapija progesteronom je diskutabilna, uprkos širokoj primeni u kliničkoj praksi.

-antikoagulaciona terapija (niskomolekularni heparin-fraxiparin): kod potvrđenih mutacija Leiden faktora, protrombina, protein C, protein S i nedostatka antitrombina se daje antikoagulaciona terapija. Terapija smanjuje rizik za tromboemboliju u trudnoći, dok je pozitivan efekat na ponovljene spontane pobačaje diskutabilan.

-terapija antifosfolipidnog sindroma (AFS): acetilalicilna kiselina (Aspirin, Andol) i niskomolekularni heparin (Fraxiparin)

-vitamini: folna kiselina se savetuje pre trudnoće i do 12. nedelje trudnoće. Vitamin D se često preporučuje u ranoj trudnoći u dozi do 4000 IJ dnevno, mada je pozitivan efekat na spontane pobačaje diskutabilan.

-savetuje se prestanak pušenja i alkohola, pravilna ishrana i fizička aktivnost.

Koja je prognoza za uspešnu trudnoću nakon dva i više spontana pobačaja?

Prognoza je individualna i zavisi pre svega od starosti žene. Danska studija je pokazala da je verovatnoća za rađanje 72 % posle tri ii 50% posle šest spontanih pobačaja. Rizik za depresiju je povišen posle ponavljanih spontanih pobačaja.

Kako izgleda spontani pobačaj u ranoj trudnoći?

Prvi simptomi spontanih pobačaja su bolovi u donjem delu stomaka. Nekada se najpre javi braon sekret ili oskudno krvarenje, a nekada je krvarenje obilnije i praćeno stvaranjem ugrušaka krvi. Bolovi su u početku nalik menstrualnim, a kasnije su jačeg intenziteta i u vidu kontrakcija. Potrebno je uraditi ultrazvučni pregled. Ukoliko je kompletan pobačaj, nije potrebno raditi instrumentalnu reviziju. Spontani pobačaj može biti bez simptoma kada se slučajno dijagnostikuje ultrazvučnim pregledom.

Koliko traje krvarenje posle spontanog pobačaja?

Krvarenje posle sponatnog pobačaja je najčešće 7-10 dana, mada može varirati od 3-4 dana do 15-20 dana.

Kada treba da se obratim lekaru nakon spontanog pobačaja?

Lekaru se treba obratiti kada se jave bolovi i krvarenje u trudnoći.

Da li svaki spontani pobačaj uključuje obilno krvarenje?

Obilno krvarenje je retko posle spontanih pobačaja, naročito u prvom trimestru trudnoće.

Koliko vremena treba da sačekam pre nego što pokušam ponovo da zatrudnim nakon spontanog pobačaja?

Par može pokušati da ostvari trudnoću već nakon sledeće menstruacije. Endometrijum se regeneriše posle jednog menstrualnog krvarenja. Obzirom da je šansa za trudnoću 20 % po ciklusu i par želi trudnoću, nema razloga za duže čekanje. Ukoliko je bilo dva ili više spontanih pobačaja, savetuje se ispitivanje uzroka spontanih pobačaja.

Kada mogu da imam odnose posle spontanog pobačaja?

Seksualne odnose možete imati po prestanku krvarenja.

Kada mogu da treniram posle spontanog pobačaja?

Sa treningom možete početi nekoliko dana nakon spontanog pobačaja, to jest kada osetite da to možete i da vam prija.

Contact us

Za informacije o ponovljenim spontanim pobačajima i konsultacije sa našim stručnjacima kontaktirajte nas na naše brojeve telefona radnim danima od 10 do 20 časova ili nam napišite email.

Scheduling Appointments at IVF Milenkovic

To schedule any appointments, consultations, or procedures, please call us at +381 69 502 2222.

You can also call us through the Viber and WhatsApp apps. 

Appointments can also be scheduled via email:

Info@drmilenkovic.com

Or directly through the contact form:

IVF Milenković

Specijalistička ordinacija Milenković, osnovana od strane doktora Milana Milenkovića, nudi kompletan spektar usluga u domenu ginekologije i akušerstva, uz  specijalizovanu dijagnostiku i lečenje infertiliteta.

Dr sci. med. Milan Milenković

Dr Milenković je specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista reproduktivne medicine i doktor medicinskih nauka sa internacionalnim iskustvom u Švedskoj i Srbiji.

Radio je u prestižnim bolnicama i klinikama, uključujući Sahlgrenska, Karolinska, Stockholm IVF i Gemma IVF, i osnivač je ginekološke ordinacije Beogyn i IVF Milenković. Govori engleski, švedski i norveški.