Select Page

Hiperstimulacija jajnika, tačnije sindrom hiperstimulacije jajnika je komplikacija koja nastaje kao posledica stimulacije jajnika hormonima u procesu vantelesne oplodnje (VTO). Koristi se i izraz OHSS od ovarian hyperstumulation syndrome. 

Simptomi hiperstimulacije

Sindrom hiperstimulacije jajnika može varirati od minimalnih simptoma do teške kliničke slike. Najčešći simptomi sindroma hiperstimulacije jajnika su:

  • nadutost i porast  obima stomaka
  • neugodnost u stomaku
  • mučnina
  • povraćanje
  • proliv
  • uvećani jajnici 5-12 cm
  • prisustvo slobodne tečnosti u stomaku

Simptomi hiperstimulacije se mogu javiti neposredno posle aspiracije jajnih ćelija (rani sindrom hiperstimulacije) ili nakon 2-3 nedelje kada kad se dijagnostikuje trudnoća (kasni sindrom hiperstimulacije jajnika).

Jajnici su uvek uvećani posle stimulacije i ukoliko nema tegoba to stanje se ne može definisati kao sindrom hiperstimulacije jajnika.

Stepen hiperstimulacijesimptomilaboratorijski nalazi
Blagi oblikNadudost i porast obima stomaka,mučnina, povraćanje, otežano disanjeNema značajnih promena laboratorijskih vrednosti
Srednji oblikIste tegobe kao u blagom obliku, samo u izraženijoj formi;Slobodna tečnost u stomakuHemoglobin > 150Hematokrit  > 41%Leukociti > 15 000 ml
Težak oblikJako izraženi simptomi  blagog i srednjeg oblika;Tečnost u grudnoj duplji;Smanjeno mokrenje ili potpuni prestanak mokrenja; teško disanje i otežani udah vazduha; venska tromboza; naglo dobijanje na težini- više od 1 kg za 24 s; jaki bolovi u stomakuHematokrit > 45%;Leukociti > 25000 ml; povišeni enzimi jetre i kreatinin; smanjena koncentracija natrijuma i povišena koncentracija kalijuma.
Kritičan oblikAkutno popuštanje funkcije bubrega; i respiratornog sistem; arterijska i venska tromboza; sepsaPogoršanje laboratorijskih parametara

Koliko često se javlja hiperstimulacija jajnika?

Hiperstimulacija jajnika se javlja u oko 5 % žena posle VTO i rizik raste sa brojem dobijenih jajnih ćelija. Danas je hiperstimulacija sve ređa pošto se rizik jako smanjuje ukoliko se kao stop injekcija dobije lek iz grupe agonista GnRH i zamrznu svi embrioni.

Zašto nastaje sindrom hiperstimulacije jajnika?

Tokom hormonske stimulacije jajnika dolazi do povišenog nivoa estradiola u cirkulaciji koja dovodi do povišene koncentracije vaskularnog endotelijalnog faktora (VEGR) I povećane propustljivosti zidova krvnih sudova, tako da tečnost izlazi iz cirkulacije i nakuplja se u trbušnoj I grudnoj duplji. 

Izlaskom tečnosti dolazi do povećane koncentracije krvi, povišenog hemoglobina, hematokrita I leukocita. U težim oblicima dolazi do poremećaja koncetracije eletrolita, enzima jetre, kreatinina I albumina.

Kako se leči sindrom hiperstimulacije jajnika?

Svim ženama sa hiperstimulacijom se savetuje da piju dosta tečnosti. Sindrom hiperstimulacije se leči davanjem intravenske tečnosti, lekovima protiv bolova, mučnine I povraćanja. 

Često se aspiriše tečnost iz stomaka. Svim ženama sa hiperstimulacojom jajnika se daju lekovi protiv zgrušavanja krvi. Kod težih oblika je potrebno bolničko lečenje. Intravenski proteini se daje ukoliko je nizak nivo albumina u krvi. Kod kritičnih oblika se koriguju poremećaji nastali popuštanjem funkcije bubrega I kardiovaskularnog sistema.

Da li hiperstimulacija jajnika utiče negativno na nastalu trudnoću?

Hiperstimulacija jajnika ne povećava rizik za komplikacije u trudnoći.

Kako se može sprečiti hiperstimulacija jajnika?

Hiperstimulacija se može sprečiti davanjem stop injekcije iz grupe agonista GnRH I zamrzavanjem svih dobijenih embriona. Lekovi iz grupe agonista dopamina koji se daju posle aspiracije jajnih ćelija smanjuju rizik za hiperstimulaciju. Terapija intravenskim albuminima I manitolom nakon aspiracije ne smanjuju rizik za hiperstimulaciju.

Ko ima povišeni rizik za hiperstimulaciju jajnika?

Žene koje imaju sindrom policističnih jajnika (PCOS) imaju povišeni rizik za hiperstimulaciju jajnika. Sa brojem dobijenih jajnih ćelija raste i rizik za hiperstimulaciju, naročito posle 15 aspirisanih ćelija.

Da li proteinska ishrana smanjuje rizik za hiperstimulaciju jajnika?

Proteinska ishrana ili neki drugi režim ishrane ne smanjuju rizik za hiperstimulaciju niti imaju efekta u terapiji. Mehanizam nastanka sindroma hipestimulacije jajnika je pojačana propustljivost krvnih sudova i izlazak tečnosti iz sistema cirkulacije. Proteini koji se nalaze u krvotoku ne mogu sprečiti pojačanu propustljivost zidova krvnih sudova.

Koliko dugo traje sindrom hiperstimulacije jajnika?

Simptomi koji nastaju kao posledica sindroma hiperstimulacije jajnika traju od nekoliko dana do nekoliko nedelja. Jajnici će uvek biti uvećani posle hormonske stimulacije i ukoliko nema tegoba ne može se reći da postoji sindrom hiperstimulacije jajnika.

Kada treba pozvati ordinaciju Milenković?

Ukoliko žena posle aspiracije jajnih ćelija ili nakon nastale trudnoće ima neke od navedenih simptoma treba pozvati ordinaciju. U tom slučaju se radi ginekološki I ultrazvučni pregled, kao I analize krvi. Ukoliko se postavi dijagnoza sindroma hiperstimulacije daje se terapija da bi se ublažili simptomi.