Izaberite stranicu

Folikulometrija

Home » Folikulometrija

Folikulometrija je važna dijagnostička metoda za procenu ovulacije i pravilnosti menstrualnog ciklusa.

U pitanju je neinvazivna i korisna metoda u proceni infertilnog para, ali i u postupku tretmana infertiliteta.  

Šta folikulometrija otkriva i kada je najkorisnija?

Folikulometrija je dragocena metoda u proceni menstrualnog ciklusa žene, i kao takva puno pomaže u dijagnostici i tretmanu inferitliteta i naravno poremećaja menstrualnog ciklusa.

Izvodi se kod žena za koje anamnestički podaci ukazuje da nema ovulaciju (kao što je situacija kod žena sa PCOSy), kada koristimo lekove za izazivanje ovulacije, i praktično uvek u postupku vantelesne oplodnje.

Već dugo vremena znamo da su vrednosti određenih hormona u krvi u značajnoj korelaciji sa folikulometrijskim nalazom, tako da ultrazvučnim nalazom možemo da procenimo i hormonski status žene sa velikom tačnošću.

Proces folikulometrije u ordinaciji IVF Milenković

Pregled se izvodi vaginalnom sondom u ginekološkom položaju.

Lekar meri broj i dimenzije folikula, uz naravno pregled ostalih anatomskih detalja koji su bitni za nastanak i razvoj trudnoće.

Kako je rast folikula dinamski proces, tako je i folikulometrija pregled koji se ponavlja, u zavisnosti od nalaza i razloga zbog koga radimo folikulometriju. 

Trajanje: Folikulometrijski pregled traje nekoliko minuta.
Priprema: Pregled ne zahteva posebnu pripremu.
Broj pregleda: U najvećem broju slučajeva potrebne su tri do četiri posete ordinaciji tokom jednog ciklusa.

Posle završene serije folikulometrijskih pregleda pacijenti mogu da očekuju krajnji zaključak od lekara.

Informacije o ultrazvučnim promenama tokom ciklusa će nas odlučiti za određen pristup, odnosno pomoći će nam da izaberemo adekvatnu strategiju, u zavisnosti od ostalih okolnosti. 

Šta je folikul?

Jajnik je parni organ koji ima dve funkcije koje su međuobno neraskidivo povezane. U osnovi je rastući folikul, u kome se nalazi jajna ćelija.

Pojednostavljeno, folikul je jajna ćelija okružena grupom ćelija. U kasnijim fazama razvoja ćelije koje okružuju jajnu ćeliju produkuju tečnost, te se folikul na UZ pregledu vidi (kao kružna struktura crne unutrašnjosti).  

Folikul raste, taj rastući folikul produkuje estrogen u rastućoj koncentraciji, do momenta ovulacije, koja se definiše kao oslobađanje jajne ćelije i folikularne tečnosti u blizini unutrašnjeg otvora jajovoda. 

Ovulacija je preduslov trudnoće. 

Saveti stručnjaka: česta pitanja

Odgovara dr Nikola Matavulj

specijalista ginekologije i akušerstva

Koliko puta tokom ciklusa je potrebno raditi folikulometriju?
U najvećem broju slučajeva potrebne su tri do četiri posete ordinaciji.

Šta ako folikuli ne rastu kako treba?
Suboptimalan rast može da bude trojak, u zavisnosti od toga da li je rast folikula stimulisan ili ne. U prirodnom, odnosno spontanom ciklusu može da se desi da ne dođe do dominacije folikula i ovulacije. Može da se desi rast folikula, bez ovulacije (tako nastaje funkcionalna, folikularna cista). U stimulisanom ciklusu može da dođe do usporenijeg rasta, što se najlakše rešava korekcijom doze leka koji se daje, suprotno može da se desi intenzivan odgovor, i na kraju može da se desi nesrazmeran, nesinhron rast folikula. Poslednja opcija nezadovoljavajućeg rasta je najizazovnija za lekara kliničara.
Koliko traje ceo proces praćenja folikula u jednom ciklusu?
Traje koliko i prva faza ciklusa, tipično oko 14 dana, za žene koje imaju ciklus na 28 dana. Duže ukoliko je ciklus duži. Ponekad se savetuje i dodatni pregled (posle očekivane ovulacije), a sve u zavisnosti od inicijalnog razloga za folikulometriju. 
Da li je folikulometrija pouzdana za određivanje ovulacije?
Ne postoji idealan test ovulacije. Jedini dokaz ovulacije je trudnoća. Folikulometrija ima svoje nezamenljivo mesto u nekoliko situacija, i može da obezbedi dovoljno informacija za ginekologa.
Šta ako folikul ne pukne i nastane cista?
Tretman ciste može da bude u „sačekaj i isprati“ pristupu, ili možemo da punktiramo cistu i evakuišemo njen sadržaj.
Koliko su precizni rezultati folikulometrije?
Folilikulometrija je biometrijsko merenje. Puno studija je urađeno o rastu folikula, i postoje nomogrami, tako da je ceo postupak standarizovan i vrlo konkretan u kontekstu tumačenja merenja. 
Da li folikulometrija može da otkrije višestruke ovulacije (blizanačka trudnoća)?
Naravo da može da otkrije rizik za blizanačke (višeplodne) trudnoće. Ovo i jeste jedan od zadataka folikulometrije.
Da li folikulometrija pomaže kod parova koji planiraju inseminaciju?
U savremenom tretmanu inferiliteta, kada se odlučimo za inseminaciju, folikulometrija je neizostavni deo postupka.
Može li folikulometrija da predvidi kvalitet jajne ćelije?
Nažalost ne postoji praktično dostupan test kvaliteta jajne ćelije.
Koliko folikula treba za trudnoću?
Fiziološki, potreban nam je jedan folikul. U postupku lečenja infertilteta, kroz postupak kontrolisane ovarijalne stimulacije, jasno je da što više ćelija dobijemo, to su i šanse veće. Ovo važi za dobijenih 15-tak ćelija po ciklusu, dodatni broj ćelija ne menja konačni ishod meren kroz broj živorođene dece. 
Šta ako rezultati pokažu odsustvo ovulacije u više ciklusa?
Odsustvo ovulacija je jedan od razloga infertiliteta. Postoje lekovi koji indukuju ovulaciju. 
Da li folikulometrija može da se radi nakon pobačaja?
Prethodni pobačaj ne menja indikacije za folikulometriju.
Šta znači dominantan folikul?
Dominantni folikul je onaj folikul koji pokazuje sve brži rast i koji se od ostalih izdvaja veličinom. Očekuje se da će dominantni folikul ovulirati kada serumska vrednost estrogena dostigne kritičnu vrednost, što je preduslov za LH pik, i kada veličina dominantnog folikula bude od 22 do 24 mm ( ili 18-24mm, po nekima autorima i 17-27mm).
Koje su posledice nedominantnih folikula?
Nedominantni folikuli pomažu izabranom, dominantnom folikulu u daljem rastu i razvoju. Sudbina nedominantnih folikula je ćelijska smrt, odosno da bi jedan folikul ovulirao, cela kohorta rastućih folikula koju se vidi na početku ciklusa UZ pregledom će propasti. Ove folikule možemo da spasimo od „ćelijske smrti“ u postupku VTO. 
Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nas kontaktirajte.

Odgovor možete očekivati u radnom vremenu ordinacije, od ponedeljka do petka, između 10 i 20 časova. 

Zakazivanje pregleda u ordinaciji Milenković

Svi pregledi, konsultacije i procedure se zakazuju pozivom na broj 381695022222

Možete pozvati i preko aplikacija Viber i WhatsApp. 

Pregled se može zakazati i preko elektronske pošte:

Info@drmilenkovic.com

ili direktno putem kontakt forme:

IVF Milenković

Specijalistička ordinacija Milenković, osnovana od strane doktora Milana Milenkovića, nudi kompletan spektar usluga u domenu ginekologije i akušerstva, uz  specijalizovanu dijagnostiku i lečenje infertiliteta.

Dr sci. med. Milan Milenković

Dr Milenković je specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista reproduktivne medicine i doktor medicinskih nauka sa internacionalnim iskustvom u Švedskoj i Srbiji.

Radio je u prestižnim bolnicama i klinikama, uključujući Sahlgrenska, Karolinska, Stockholm IVF i Gemma IVF, i osnivač je ginekološke ordinacije Beogyn i IVF Milenković. Govori engleski, švedski i norveški.