U ovom tekstu dr Nikola Matavulj će obrazložiti najvažnije aspekte oporavka i života nakon histerektomije – od razloga za operaciju, mogućih komplikacija, do trajanja oporavka i načina na koji operacija može uticati na svakodnevicu.
Histerektomija je jedna od najčešćih operacija u ginekologiji. Posle ove operacije žena više ne može da rodi, niti da ima menstrualna krvarenja.
Šta je histerektomija?
Reč histerektomija je latinska kovanica dve reči. Prvi deo (hister-) označava matericu, dok drugi (-ektomija) prevodimo kao isecanje, uklanjanje. Dakle histerektomija je hirurško uklanjanje materice.
Razlozi zbog kojih se uklanja materica su razni (miomi, (pre)maligne bolesti, različita krvarenja koja ne mogu da se kontrolišu drugačije, nekada ispadanje materice).
Oporavak je individualan, i zavisi od razloga zbog kog se operiše, od samog hirurškog metoda, i naravno opšteg zdravstvenog stanja žene, i traje nekada i do 6 nedelja.
Materica ima dva različita strukturalna i funkcionalna dela – telo i grlić. U zavisnosti od razloga zbog kojih vam je predložena histerektomija, nekada se uklanja samo telo, a značajno češće i grlić i telo materice. U određenim situacijama uklanjaju se i okolne strukture, odnosno jajovodi i jajnici.
Najčešće se izvodi u životnom dobu između 40. i 50. godine života.
Posle ove operacije žena ne može da zatrudni, niti da ima menstrualna krvarenja. Uklanjanje jajnika dovodi do menopauze.
Šta se dešava u vašem telu posle vađenja materice?
Promene koje će se desiti zavisiće od vrste histerektomije koju ste imali. Ako se uklone i jajnici, a i dalje imate ciklus, menopauza će se desiti neposredno po operaciji.
U određenim okolnostima simptome menopauze možemo da preveniramo hormonskom susptitucionom terapijom (HST/HRT).
Ako se jajnici ne uklone, tj. ako ih ostavimo (što zavisi od razloga zbog kog se planira histerektomija), nećete ući u menopauzu, ali nećete moći da rodite dete.
Kao i kod ostalih ”velikih” operacija, za oporavak je presudan odmor.
Uzmite vremena za sebe posle operacije. Neka prioritet bude vaš organizam bar dve nedelje posle operacije.
Oporavak nakon histerektomije
Posle operacije možete da očekujete:
- Blago vaginalno krvarenje, ili tamno braon iscedak (nekada i do 6 nedelja).
- Nemojte koristiti tampone.
- Podizanje tereta: nemojte da podižete teže od 5 kg najmanje 4 do 6 nedelja od operacije.
- Ne ispirajte vaginu i nemojte da koristite vaginalne tablete bar 6 nedelja.
- Odnosi nakon vađenja materice: Potrebna je apstinencija od seksualnih odnosa 6 nedelja posle operacije.
- Nemojte se potapati u vodu, već se tuširajte stojeći, izbegavajte plivanje u bazenu 6 nedelja od operacije.
- Ako je koža ušivena šavnim materijalom koji se spontano razgrađuje, konac može da ispadne 2 nedelje od operacije. Konci koji se koriste ispod nivoa kože će se razlagati u tkivu još nekoliko nedelja.
- Kupanje: Dok koža ne zaraste u potupnosti i konci ne ispadnu ili ih ne uklonimo savetuje se samo tuširanje. Tuširajte mesto reza blagim sapunom i dobro posušite.
- Zavoj preko rane nije neophodan u kućnim uslovima.
- Možete da vozite auto dve nedelje posle operacije. Ako ste operisani vaginalno ili laparoskopski vožnja je dozvoljena posle nedelju dana.
- Vežbanje: Možete da se vratite vežbanju 4 do 6 nedelja posle operacije, u zavisnosti od toga kako se osećate. Potrebno je da se postepeno vratite u prethodni ritam vežbanja, nemojte početi sa istim intenzitetom kao pre operacije.
- Bolovanje: Možete da se vratite na posao 2 do 6 nedelja posle operacije, u zavisnosti od toga kojim se poslom bavite.
Potrebno je da postepeno povećavate obim aktivnosti tokom dana, a prema tome kako se osećate.
Ako vam bilo koji pokret ili aktivnost prouzorkuje bol, potrebno je da stanete. Savet je da slušate svoje telo.
Koliko traje oporavak nakon vađenja materice?
Većina pacijentkinja se u potpunosti oporavi za četiri do šest nedelja. Dužina oporavka direktno zavisi od vrste histerektomije koju ste imali, ali i od vašeg opšteg zdravstvenog stanja.
Vrsta histerektomije | Oporavak | Detalji |
---|---|---|
Vaginalna histerektomija | do 4 nedelje | Pacijentkinja može biti otpuštena iz bolnice dan nakon operacije. Minimalno invazivni pristup sa brzim oporavkom i malim rizikom od komplikacija. |
Laparoskopski asistirana vaginalna histerektomija | sličan kao kod laparoskopske histerektomije (do 4 nedelje) | Pacijentkinja može napustiti bolnicu dan posle operacije, sa bržim oporavkom u poređenju sa abdominalnim pristupom. |
Laparoskopska histerektomija | do 4 nedelje | Oporavak je kraći u poređenju sa abdominalnom histerektomijom, a pacijentkinja može napustiti bolnicu dan nakon operacije. Potreba za lekovima protiv bolova je takođe manja. |
Abdominalna histerektomija | do 6 nedelja | Ovaj pristup zahteva duži boravak u bolnici i duži oporavak, obično do 6 nedelja, zbog većeg reza i invazivnosti operacije. |
Kako ću se osećati posle histerektomije?
Normalno je da se osećate drugačije i fizički i emotivno (psihički), pogotovo u periodu oporavka.
Fizičke promene
- Posle histerektomije prestaće menstrualna krvarenja.
- Povremeno možete osetiti nadutost ili simptome slične onima koje ste imali u toku menstruiranja (ako su jajnici i dalje prisutni).
- Možete da osetite diskomfor na mestima reza čak i 4 nedelje od operacije. Tokom ovog vremena svo crvenilo, otok ili modrice u okolini reza će nestati.
- Osećaj svraba ili peckanja u rezu i okolini je normalan.
- Takođe se može javiti gubitak osećaja za dodir u okolini reza koji se može pružati niz nogu. Ovo je normalna pojava, i ako se desi obično prolazi posle dva meseca.
- Normalno je da posle operacije imate ožiljno tkivo i na koži ali i ispod nje. Laparoskopske operacije ostavljaju manje ožiljke. Vaginalna histerektomija se izvodi kroz skrivene rezove, tako da neće biti vidljivih ožiljaka.
- Žene kojima je uklonjen supracerviklani deo materice, mogu da imaju neko oskudno krvarenje u vreme menstruacije ako su im ostavljeni jajnici. Ovo se dešava zato što malo tkiva endometrijuma može da zaostane oko unutrašnjeg ušća grlića – koji može da krvari u mesečnim ciklusima.
Emotivne promene
- Emotivne reakcije na histerektomiju su različite i zavise od toga koliko ste mentalno pripremljeni na operaciju, kao i od razloga zbog kojih ste imali operaciju.
- Možete imati osećaj gubitka, ali je ovaj osećaj obično kratkotrajan. Neke žene osećaju pobošljanje kvaliteta života i imaju pozitivnu reakciju na operaciju. Neka je operacija životno spasonosna.
Oporavak nakon histerektomije: česta pitanja
1. Kako ležati posle histerektomije?
Posle vaginalne i laparoskopske histerektomije možete da ležite u bilo kom položaju koji vam prija.
Posle histerektomije uz rez na stomaku, prvih nekoliko dana jedini položaj u kome je moguće spavanje je – na leđima.
U bolnici će vam objasniti kako ćete ustajati. Biće potrebno nekoliko dana da bi spavanje na boku ili stomaku bilo bez neprijatnih senzacija.
2, Da li je neophodna posebna ishrana posle histerektomije?
Nije potrebno radikalno promeniti ishranu. U zavisnosti od toga kako ste operisani, laganija ishrana bogata vlaknastim materijama, uz manje i češće obroke, će olakšati crevno pražnjenje koje može biti neprijatno u neposrednom postoperativnom toku, u slučaju da imate rez na trbuhu. Sličan je savet i za pacijentkinje kojima je rađena vaginalna histerektomija, pogotovo ako je u istom aktu korigovan poremećaj statike karličnog dna.
3, Kako se sedi na WC šolji posle histerektomije?
Sedenje na WC šolji posle ove operacije može da bude nekomforno, pogotovo posle otvorene operacije. Vašim rukama možete da pridržite donji deo trbuha, ponekad pomaže da se nagnete ka napred. Svi ovi mehanizmi smanjuju pritisak u trbuhu, koji je odgovoran za osećaj neprijatnosti.
Kada je bezbedno vratiti se seksualnim odnosima nakon operacije vađenja materice?
4, Da li se radi PAPA test posle histerektomije?
Sve zavisi od vrste operacije koju ste imali. Ako grlić ostaje posle operacije – potrebene su godišnje kontrole. Ako nemate grlić onda PAPA testiranje zavisi od razloga zbog kog ste imali histerektomiju. U najvećem broju slučajeva posle totalne histerektomije nije potrebno da radite PAPA test.
5. Kada se vanredno javiti doktoru posle operacije?
U slučaju:
- Svetlog, svežeg vaginalnog krvarenja.
- Visoke temperature
- Ozbiljne mučnine i povraćanja
- U slučaju poteškoća sa mokrenjem
- Sve većem crvenilu, otoku, ili sekreciji iz rane
- Ukoliko se bol posle operacije pogoršava