Infertilitet kod žene

Home » Sterilitet » Infertilitet kod žene

Starost žene je bitan prognostički faktor za ostvarivanje trudnoće. Devojka u pubertetu ima na oba jajnika oko 400 000 jajnih ćelija. Jajne ćelije se nalaze takozvanim ,,primordijalnim folikulima”. Proces razvoja i sazrevanja jajnih ćelija se naziva folikulogeneza koja traje šest meseci. U tom procesu oko 1000 jajnih ćelija krene u proces razvoja, da bi samo jedna sazrela i ovulirala, tako da žena u svom životu ima 350-400 ovulacija. Sa godinama se smanjuje i kvalitet jajnih ćelija.

Poremećaji ovulacije

Pod ovulacijom se podrazumeva oslobađanje zrele jajne ćelije iz folikula jajnika, koja zatim ulazi u jajovod gde se sreće sa spermatozoidima i gde dolazi do oplodnje. Ovulacija se dešava nakon koordinisanog dejstva hormona centralnog nervnog sistema i jajnika. Do ovulacije ne dolazi kada se poremeti ravnoteža hormona.

Uzroci mogu biti poremećaja ovulacije mogu biti:

  • gubitak telesne težine i poremećaji ishrane;
  • naporan fizički trening;
  • gojaznost
  • izraziti psihički stres;
  • sindrom policističnih jajnika (PCOS).

    PCOS

    PCOS je najčešći hormonalni disbalans kod žena koji pogađa 10 % ženske populacije. Kod žena sa PCOS, jajnici proizvode višak muških hormona koji sprečavaju ovulaciju što za posledicu ima neuredne menstruacije. Akne i pojačana kosmatost se takođe javljaju kod žena sa sindromom policističnih jajnika. Izostanak ovulacije dovodi do infertiliteta.

    Neprohodni jajovodi

    Jajovod je „kanal“ koji je veza između jajnika i materice. Ovulirana jajna ćelija „putuje“ kroz jajovod ka materici, dok sa druge strane, iz pravca materice dolaze spermatozoidi. Do oplodnje dolazi u jajovodu, odakle oplođena jajna ćelija „putuje“ u matericu uz pomoć „transportnog mehanizma“ koji se nalazi u jajovodu. Do infertiliteta dolazi kada dođe do oštećenja sluzokože jajovoda,, najčešće posle infekcije hlamidijom i gonokokom. Do poremećene funkcije jajovoda može doći i posle infekcije maloj karlici ili endometrioze. IVF se danas koristi kao metoda izbora u lečenju infertiliteta uzrokovanog poremećajem funkcije jajnika, mada se u pojedinim selektiranim slučajevima može lečiti i hirurški.

    Materica kao faktor infertiliteta

    Miomi su benigne promene na materici, a koji se nalaze u materičnoj duplji i eventualno u zidu materice mogu biti uzrok infertiliteta. Otprilike 8 % žena u starosnoj dobi između 33 i 40 godina ima miome. Neke urođene anomalije materice i priraslice, to jest ožiljno tkivo u materičnoj duplji, smanjuju mogućnost za nastanak trudnoće. 1 od 4000 žena, se rodi bez materice, dok se kod jednog broja žena operativno odstrani materica u reproduktivnom dobu zbog malignih bolesti, miomai komplikacija na porođaju.

    Endometrioza

    Endometrioza je bolest gde se sluzokoža materice nalazi van materične duplje, najčešće u trbušnoj duplji i na jajnicima. Žene sa endometriozom obično imaju bolne menstruacije, bolne seksualne odnose i hronični bol u stomaku. Endometrioza dovodi do neplodnosti time što sprečava ovulaciju, negativno utiče na fertilizaciju, stvara priraslice u trbušnoj duplji i remeti funkciju jajovoda.

    Poremećena funkcija hormona

    Visok nivo hormona prolaktina i poremećena funkcija štitne žlezde dovode do poremećaja ovulacije i time do neplodnosti.