PESA
Aspiracija epididimisa se može raditi i pod kontrolom operacionog mikroskopa i tada se intervencija naziva MESA (microepididymal sperm aspiration). U tom slučaju se načini rez na koži, i pod kontrolom mikroskopa se aspiriše sadržaj iz epididmisa.
U epididmisu sazrevaju i skladište se spermatozoidi pred ejakulaciju. Potrebno je 2-11 dana da spermatozoidi prođu kroz epididimis .
Šta je azoospermija?
Azoospermia je patološko stanje kada nema spermatozoida u ejakulatu i javlja se kod 1% muškaraca. 15 % infertilnih muškaraca ima azospermiju. Proces razvoja i sazrevanja spermatozoida u testisu se naziva spermatogeneza.
Azospermija može biti:
-obstruktivnog tipa (OA), kada postoji normalan proces spermatogeneze, ali zbog zapušenja kanala (posledica infekcije, povrede, operacija) ili nedostatka kanala (cistična fibroza) nema spermatozoida u ejakulatu. Laboratorijske analize hormona i kariotip su normalni. Testisi su normalne veličine I zapremina ejakulata je smanjena.
-ne-obstruktivnog tipa (NOA) kada nema ili je oštećena spermatogeneza u samom testisu ili kada je poremećena funkcija hipofize koja ne luči dovoljno hormona da bi stimulisala spermatogeneza u testisu.
Kada postoji oštećenje spermatogeneze u testisu folikulostimulirajući hormon (FSH) I luteinizirajući hormon (LH) su povišeni (preko 7,6, nivo testosterona je normalan ili nešto snižen, ili postoje genetska odstupanja kariotipa (najčešće Klinefelterov sindrom ili delecija Y hromozoma). Testisi su manji. Kada je poremećena funkcija hipofize hormoni FSH i LH su veoma niski i ti pacijenti se leče hormonskom terapijom koja daje rezultate u roku od nekoliko meseci.
U pojedinim slučajevima pacijenti sa ne-obstruktivnom azospermijom mogu imati normalne vrednosti FSH I veličinu testisa.
Za uspešnost micro PESA je pored hiruškog dela jako bitan rad embriologa na pronalaženju i eventualnom zamrzavanju spermatozoida, kao i kasnije oplodnje ICSI metodom u toku procesa vantelesne oplodnje (VTO).
Kada se radi PESA?
PESA se radi:
-kod pacijenata sa obstruktivnom azospermijom (normalan nivo FSH, LH), testosterona (T), normalne genetske analize (kariotip i Y hromozom)
-kod pacijenata sa poremećajima ejakulacije;
-kod pacijenata koji na dan aspiracije jajnih ćelija partnerke ne mogu da daju uzorak semena;
-dijagnostička (da se samo vidi da li ima spermatozoida, kako bi se PESA ponovila na dan aspiracije jajnih ćelija parnerke)
Kako se izvodi PESA procedura
Pre PESA je potrebno uraditi sledeće analize:
- hormone FSH, LH, T, tireostimulirajući hormon (TSH), prolaktin;
- genetske analize: kariotip i delecije Y hromozoma (AZF a, AZF b, AZF c). (Potrebno je i ispitivanje partnerke pre donošenja odluke o izvođenju PESA.)
-
Pacijent popunjava detaljni upitnik o svom zdravstvenom stanju.
-
PESA se može raditi u lokalnoj ili opštoj anesteziji. Češće se radi u lokalnoj anesteziji.
- Kada se radi u opštoj anesteziji, pre operacije se obavlja razgovor sa lekarom specijalistom anestezije i rade se analize krvi. Ukoliko postoji neko oboljenje ili faktor rizika potrebno je uraditi dodatne analize i pregled lekara neke druge specijalnosti, najčešće interniste.
- Pacijent dobija u ordinaciji antiseptički šampon kojim će se istuširati veče pre i jutro pre intervenciju.
- 6-8 sati pre PESA pacijent prestaje sa unosom hrane i tečnosti. Ukoliko pacijent koristi aspirin ili neke druge lekove protiv zgrušanja krvi potrebno je da prekine terapiju 7 dana pre operacije.
- Pacijent po dolasku odlazi u sobu za pacijente gde se priprema za ulazak u operacionu salu. Stavlja se igla u venu kako bi pacijent mogao da dobija potrebne lekove.
- PESA se radi na operacionom stolu. Pacijent dobija intravenozni antibiotik neposredno pre operacije.
- Operaciono polje se tretira antiseptičkim sredstvom koje sadrži jod ili hlor.
- Po dobijanju lokalne ili opšte anestezije prezentuje se epididimis, tačnije deo koji se naziva glava epididimisa i tankom iglom izvuče tečnost koja se odmah daje embriolozima da nastave rad na izolaciji spermatozoida iz dobijenih uzoraka.
- Ukoliko embriolozi mogu odmah da izoluju spermatozoide koji su u dovoljnom broju za postupke vantelesne oplodnje, intervencija se radi samo sa jedne strane.
- Kada se posle aspiracije oba epididimisa ne nađu spermatozoidi, intervencija se najčešće nastavlja biopsijom testisa, to jest TESA (testicular sperm aspiration) ili TESE (testicular sperm extraction).
PESA traje 15-20 minuta.
- PESA se radi kao dnevna hirurgija. Pacijent iz operacione sale prelazi u sobu za pacijente gde ostaje 60-120 minuta u zavisnosti od anestezije koju je dobio. Najpre dobije vodu, a zatim i lagani obrok.
- Bolovi se tretiraju lekovima protiv bolova, najčešće paracetamolom, ibuprofenom i diklofenakom, Više se oseća nelagodnost nego bol.
- Pacijentu se ne savetuje vožnja automobila na dan intervencije.
- Tuširanje je dozvoljeno istog dana posle intervencije, ali ne i sedenje u kadi.
- Pacijent se može vratiti normalnim aktivnostima 1-2 dana posle operacije, u zavisnosti od posla koji obavlja.
Informacije o rezultatu, to jest da li su pronađeni spermatozoidi, pacijent neposredno posle intervencije. Dobijeni spermatozoidi se koriste odmah za vantelesnu oplodnju. Uglavnom nema dovoljno spermatozoida za zamrzavanje kada se radi PESA.
Kada se ne može raditi PESA?
Ne postoje stanja kada se ne može raditi PESA. Obzirom da je PESA jednostavna intervencija, može se ponavljati više puta, čak i ako na prethodnoj intervenciji nisu nađeni spermatozoidi.
Komplikacije tokom PESA
Infekcija epididmisa i krvarenje se jako retko javljaju posle.
Koja je priprema za PESA?
-hormone FSH, LH, T, TSH, prolaktin;
-genetske analize: kariotip i delecije Y hromozoma (AZF a, AZF b, AZF c). Potrebno je i ispitivanje partnerke pre donošenja odluke o izvođenju PESA.
Kolika je uspešnost PESA?
Da li je PESA bolna intervencija?
Ukoliko se PESA radi u opštoj anesteziji pacijent ne oseća bol i nelagodnost tokom intervencije.
Posle PESA se mogu javiti blagi bolovi koji prestaju nekoliko sati posle intervencije. Bolovi posle PESA dobro reaguju na paracetamol, ibuprofen i diklofenak.
Da li se PESA može ponoviti?
Kad se može raditi vantelesna oplodnja (VTO) posle PESA?
Obzirom da je procenta uspešnosti PESA metode 80-90% često se planira intervencija na dan aspiracije jajnih ćelija tako da se radi sa „svežim“ spermatozoidima.
Intervencija se planira istog dana jer retko kada ima dovoljno spermatozoida za zamrzavanje posle PESA. Ukoliko se spermatozoidi izolovani tokom PESA zamrzavaju, stimulacija partnerke za VTO se može početi posle prvog menstrualnog ciklusa ili kasnije u dogovoru sa parom.
Koja je cena operacije PESA?
Da li je bolje raditi vantelesnu oplodnju (VTO) sa zamrznutim ili „svežim“ spermatozoidima?
Obzirom da je procenat uspešnosti PESA metode jako visok često se planira intervencija na dan aspiracije jajnih ćelija tako da se radi sa „svežim“ spermatozoidima.
Kada mogu da se tuširam posle PESA?
Kada mogu treniram posle PESA?
Kada mogu da imam seksualne odnose posle PESA?
Kada je prva kontrola posle PESA?
U kojim akutnim situacijama treba kontaktirati ordinaciju?
Koje lekove treba uzeti u slučaju bolova posle PESA?
Da li hormonska terapija i suplementi povećavaju uspešnost PESA metode?
Kada se može ponoviti PESA?
Koliko vremenski traje PESA?
Koja je razlika između PESA i MESA?
PESA je manje invazivna metoda gde se spermatozoidi aspiriraju direktno iz epididimisa korišćenjem tanke igle, bez potrebe za hirurškim rezom. Ova procedura se obično izvodi ambulantno, pod lokalnom anestezijom.
MESA, s druge strane, je detaljnija i invazivnija procedura koja zahteva operacioni mikroskop. Tokom MESA intervencije, pravi se mali rez na koži kako bi se omogućio direktni vizuelni pristup epididimisu, omogućavajući tako preciznije aspiriranje sperme, naročito u slučajevima kada je potrebno izabrati posebno zrele spermatozoide. MESA se često koristi kada PESA nije dostupna ili efikasna, i obično se izvodi u opštoj anesteziji.
Odgovor možete očekivati u radnom vremenu ordinacije, od ponedeljka do petka, između 10 i 20 časova.