Izaberite stranicu

Piše: Dr Milan Milenković

Žena može da ostvari trudnoću i kada nema menstrualna krvarenja, ali uz medicinsku pomoć.

Potpuni izostanak menstruacije se zove amenoreja (ammenorrhoe). Amenoreja može biti primarna, kada žena nikada u životu nije imala menstruaciju i sekundarna, kada su menstrualna krvarenja prestala u određenom periodu života.

3-4% žena u reproduktivnom dobu ima potpuni izostanak menstruacije, dok je menopauza stanje kada fiziološki žena nema menstrualna krvarenja.

Potpuni izostanak menstuacije može da bude posledica:

– poremećaja funkcije jajnika ili materice, ili potpunog nedostaka tih organa.

Jajnik je endokrini organ čija pravilan rad zavisi od suptilne koordinacije između hormona koji se luče iz hipotalamusa, to jest jednog dela mozga i hipofize, endokrine žlezde smeštene između modanog tkiva. Jedan od poremećaj rada i kooradinacije između ova tri organa je i potpuni izostanak menstruacije. Patološka stanja i promene u organizmu, hronične bolesti, genetske promene koje dovode do potpunog izostanka menstruacije su:

sindrom policističnih jajnika (PCOS);

-tumori i patološka stanja hipofize (prolaktinom, kraniofaringeom, oštećenje hipofize nakon masivnog krvarenja posle porođaja);

-anoreksija i nagli gubitak telesne mase;

-ekstreman fizički trening;

-ekstremni stres;

-Kallman sindrom-poremećaj funkcije hipotalamusa;

-Hronične bolesti-šećerna bolest, bolesti jetre i bubrega, Adisonova bolest, Kušingov sindrom, tuberkuloza, sarkoidoza, galaktozemija;

-poremećaj rada štitne žlezde;

-Turnerov sindrom;

-AiS (androgen insensitivity syndrom)-kada žena ima muški kariotip 46 XY.

-lečenje citostatcima i zračenjem;

-upotreba lekova metoklopramid i lekova za lečenje psihoze;

-operacije na jajnicima;

-idiopatski (kada se ne zna uzrok).

Terapija

PCOS

Kod žena koje imaju PCOS se najpre izaziva ovulacija lekovima  ili se radi “laparoskopski drilling” jajnika da bi se trudnoća ostvarila spontano ili inseminacijom. Ukoliko ne dođe do trudnoće radi se vantelesna oplodnja (VTO-iVF).

Hronične bolesti/upotreba lekova

Kod svih hroničnih bolesti potrebno je lečiti osnovnu bolest da bi se regulisao menstrualni ciklus. Po prestanku uzimanja lekova, menstrualno krvarenje se ponovo uspostavlja.

Ukoliko i posle uspostavljanja menstrualnog ciklusa ne dođe do trudnoće, infertilitet se ispituje i tretira (stimulacija ovulacije, inseminacija, vantelesna oplodnja, hiruško lečenje).

Turnerov sindrom

Ukoliko je Turnerov sindrom prepoznat na vreme zamrzavaju se jajne ćelije ili tkivo jajnika koje će se kasnije upotrebiti kada žena planira trudnoću. Vantelesna oplodnja doniranom jajnom ćelijom je opcija za dobijanje potomstva kada nisu zamrznute jajne ćelije ili tkivo jajnika.

Možda će vas interesovati i tekst: VTO i Tarnerov sindrom

Anoreksija/nagli gubitak telesne težine/ekstremni fizički trening i stres

Kod anoreksije često i nakon korekcije telesne mase ne dođe do regularnih menstrualnih krvarenja. U tom slučaju se izaziva ovulacija lekovima ili se radi VTO.

Menstrualni ciklus se najčešće uspostavlja posle prestanka intenzivnog treninga i stresnih situacija.

Hormonski poremećaji

Hormonski poremećaji hipofize, hipotalamusa i štitne žlezde se leče hormonskim preparatima. Vantelesna oplodnja (VTO) se radi ukoliko ne dolazi do začeća.

Zračenje i citostatici

Zračenje male karlice i pojedini citostatici imaju negativan efekat na jajnike i mogu dovesti do potpunog prestanka funkcije jajnika i time i trajnog gubitka menstruacije. U tom slučaju se radi vantelesna oplodnja doniranim jajnim ćelijama.

Prolaktinom/povišeni nivo prolaktina

Povišen nivo prolaktina može dovesti do amenoreje. Leči se lekovima iz grupe agonista dopamina. 

Operacije na jajnicima/odstranjivanje jajnika

Ukoliko su oba jajnika odstranjena ili jajnici oštećeni tokom operacija jedina opcija za nastanak trudnoće i porođaj je vantelesna oplodnja doniranim jajnim ćelijama. Svaka operacija na jajnicima oštećuje i zdravo tkivo jajnika.

Potpuni izostanak menstruacije kao posledica nedostaka ili patoloških promena na materici

Materica je organ gde se usađuje oplođena jajna ćelija i gde dolazi do razvoja trudnoće. Materična duplja je obložena sluznicom materice-endometrijumom koji se ciklično menja pod uticajem hormona jajnika. Menstrualno krvarenje nastaje iz endometrijuma. 

Jedna od 4000-5000 žena se rodi bez materice-takozvani Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser sindrom. 

Nekim ženama se odstrani materica zbog tumora ili krvarenja. Zračenje male karlice može dovesti do trajnog oštećenja materice. 

Transplantacija materice je opcija za ostvarivanje potomstva u tim slučajevima. 

Potpuni izostanak menstruacije može biti posledica stvaranja priraslica i ožiljnog tkiva u materičnoj duplji kao posledica infekcija i intervencija na materici. To stanje se naziva Asherman sindrom. Kod Ashermanovog sindroma se radi histeroskopska operacija odstranjivanja priraslica. Posle operacije se mogu davati estrogeni hormoni. PRP terapija je još uvek u eksperimentalnoj fazi. Transplantacija materice je alternativa kod masivnih priraslica.

izostanak menstruacije može biti i posledica pregrade-septuma u vagini koji onemogućava oticanje krvi i to se tretira hiruški.

Trudnoća u menopauzi

Trudnoća u menopauzi je moguća jedino posle vantelesne oplodnje doniranom jajnom ćelijom.

1% žena uže u prevremenu menopauzu pre navršene 40. Godine. Ukoliko se na vreme identifikuju faktori rizika za prevremenu menopauzu treba zamrznuti jajne ćelije, tkivo jajnika ili embrione ukoliko žena ima partnera.