Izaberite stranicu

Laparoskopija

Home » Laparoskopija
Ginekološka laparoskopija je minimalno invazivna hiruška metoda kada se kroz male rezove na prednjem trbušnom zidu u trbušnu duplju ubaci instrument-laparoskop sa kamerom i instrumenti pomoću kojih se izvodi operacija.

Kamera je povezana sa monitorom na kome se vidi stanje u trbušnoj duplji.

Prednosti laparoskopije

Zahvaljujući minimalno invazivnom pristupu, pacijentkinje mogu uživati u bržem oporavku, manjem riziku od komplikacija i i minimalnim, gotovo neprimetnim ožiljcima.

Evo glavnih razloga zašto je laparoskopija često prvi izbor za mnoge ginekološke operacije:

  • Manji ožiljci i bolovi
  • Kraći oporavak i boravak u bolnici
  • Brži povratak svakodnevnim aktivnostima

Laparoskopija može biti dijagnostička i operativna.

Dijagnostička laparoskopija

Dijagnostičkom laparoskopijom se vizualizuju organi koji se nalaze u maloj karlici i trbušnoj duplji.

Operativna laparoskopija

Operativnom laparoskopijom se može raditi:

Laparoskopija u Ordinaciji Milenković

  • Odluka o laparoskopiji se donosi posle ginekološkog, ultrazvučnog, i eventualno radiološkog pregleda i laboratorijskih analiza.
  • Intervencija se radi u periodu van menstrualnog krvarenja, ali se u akutnim situacijama radi i u toku mentruacije, dok se kod žena u menopauzi može raditi bilo kada.
  • Pre laparoskopije pacijentkinja popunjava detaljni upitnik o svom zdravstvenom stanju. 
  • Laparoskopija se radi u opštoj anesteziji. Pre operacije se obavlja pregled lekara specijaliste anestezije i rade se analize krvi.
  • Ukoliko postoji neko oboljenje ili faktor rizika potrebno je uraditi dodatne analize i pregled lekara druge specijalnosti, najčešće interniste.
  • Pacijentkinja dobija u ordinaciji antiseptički šampon kojim će se istuširati veče i jutro pre operacije.
  • Laparoskopija se radi u partnerskoj bolnici.
  • Pacijentkinja se prima u bolnicu na sam dan, eventualno dan pre operacije. 6-8 sati pre laparoskopije pacijentkinja prestaje sa unosom hrane i tečnosti. 
  • Pacijentkinja po dolasku u bolnicu odlazi u sobu za pacijente gde se priprema za ulazak u operacionu salu.
  • Stavlja se igla u venu kako bi pacijentkinja mogla da dobija potrebne lekove. Po potrebi se daje antibiotik.
  • Laparoskopija se radi na operacionom stolu. Po dobijanju opšte anestezije, stavlja se kateter u mokraćnu bešiku i priprema operativno polje antiseptičnim rastvorom na bazi joda ili hlora.
  • Najpre se načini rez od 12-15 mm neposredno ispod ili u samom pupku i onda se specijalnim iglom u trbušnu duplju ubaci ugljen-dioksid da bi se unutrašnji organi odvojili od prednjeg trbušnog zida i napravio prostor za operaciju.
  • Po ubacivanju ugljen-dioksida u trbušnu duplju se ubacuje instrument prečnika 5-12 mm u kome se nalazi kamera.
  • Potom se načine 2-3 reza na koži od 5 mm kroz koji se ubacuju laparoskopski instrumenti kojima se operiše.
  • Najpre se detaljno pregledaju materica, jajnici, jajovodi, sluznica male karlice i trbušne duplje, slepo crevo i prostor ispod jetre i dijafragme.
  • Potom se izvodi operativni zahvat u zavisnosti od stanja koje se operiše.
  • Često je potrebno proširiti jedan rez na prednjem trbušnom zidu do 2-3 cm da bi se izvadilo odstranjeno tkivo.
  • Tkivo koje se odstrani se šalje patologu na analizu.
  • Laparoskopija traje od 30-120 minuta, nekada i duže u zavisnosti od operacije.
  • Po završetku operacije se „izbaci“ ugljen-dioksid iz trbušne duplje, a potom se odstrane i instrumenti. Rezovi na koži se ušiju koncem koji nije potrebno skidati.
  • Pacijentkinja odlazi u sobu za pacijente gde najpre dobija lekove za smanjivanje bola.
  • Kateter iz mokraćne bešike se izvadi najkasnije 24 sata nakon operacije. 2-3 sata posle operacije pacijentkinja dobija najpre da pije tečnost, a zatim i lagani obrok.
  • Poželjno je da pacijentkinja počne da ustaje i šeta što pre posle operacije.
  • Nekada je potrebna transfuzija krvi.
  • Pacijentkinja se najčešće otpušta iz bolnice dan posle operacije, po potrebi i duže u zavisnosti od opšteg stanja. Po odlasku iz bolnice se savetuje terapija protiv bolova: Paracetamol tablete 500 mg 2 tablete do 4 puta dnevno u kombinaciji sa tabletama Brufena od 400-600 mg do 3 puta dnevno. 
  • Tuširanje je dozvoljeno istog dana nakon operacije, samo što je potrebno promeniti zaštitni flaster koji se stavlja na mestu reza na koži.
  • Kupanje u kadi i plivanje nije dozvoljeno desetak dana nakon operacije dok rana na koži ne zaraste.
  • Sa fizičkim treningom i seksualnim odnosima se može početi 7-10 dana posle operacije, sem u slučaju histerektomije kada sa laganim treningom može početi nakon tri nedelje, a sa seksualnim odnosima šest nedelja posle operacije. 
  • Savetuje se pošteda od posla do 7-10 dana u zavisnosti od toga kako se pacijentkinja oseća.

Potencijalne komplikacije

Komplikacije kod laparoskopije se dešavaju u manje od 1% slučajeva i mogu biti:

infekcija ili sekrecija iz malih rezova, urinarne infekcije, krvarenje u toku i posle operacije.

Povrede creva i urainarnih puteva se dešavaju u manje od 0,5% slučajeva..

Koliko dugo traje oporavak nakon ginekološke laparoskopije?
Oporavak nakon laparoskopije zavisi od vrste laparoskopske operacije. Nakon dijagnostičke laparoskopije, ispitivanja prohodnosti jajovoda, odstranjivanje jednog ili oba jajovoda, odstranjivana jednog jajnika i biopsije žena se može vratiti svakodnevim aktivnostima posle 7-10 dana. Posle laparoskopske histerektomije i operacije mioma pacijentkinja se može vratiti normalnim aktivnostima nakon 2-4 nedelje.
Kada mogu da se tuširam posle laparoskopije?
Možete da se tuširate nekoliko sati posle laparoskopije, prvi put uz pomoć osoblja iz bolnice. Ne preporučuje se kupanje u kadi dok god traje krvarenje.
Kada mogu treniram posle laparoskopije?
Sa treninzima možete početi 7-10 dana ukoliko je rađena dijagnostička laparoskopija. Posle laparoskopske histerektomije se može početi sa treningom 3-4 nedelje nakon operacije, ali se svakako preporučuju šetnje i lagani trening bez vežbi koje povećavaju pritisak u trbušnoj duplji.
Kad mogu da imam seksualne odnose posle laparoskopije?
Kada početi sa seksualnim odnosima posle laparoskopije zavisi od vrste laparoskopske operacije. Posle laparoskopske histerektomije i operacija spada genitalnih organa se savetuje apstinencija od seksualnih odnosa 6 nedelja. Posle laparoskopske operacije mioma se može početi sa seksualnim odnosima nakon 2-3 nedelje, dok je posle ostalih laparoskopskih operacija taj period 7-10 dana.
Kada je prva kontrola posle laparoskopije?
Kontrola posle laparoskopije se najčešće radi posle 3-4 nedelje, mada je procena individualna.
Posle koliko vremena se može planirati trudnoća nakon laparoskopije?
Planiranje trudnoća posle laparoskopije zavisi od vrste laparoskopske operacije. Ukoliko je rađena dijagnostička laparoskopija, ispitivanje prohodnosti jajovoda, odstranjivanje jednog ili oba jajovoda, odstranjivanje jednog jajnika i biopsija, trudnoća, bilo spontana ili posle vantelesne oplodnje se može planirati već u sledećem menstrualnom ciklusu. Posle laparoskopske operacije mioma  trudnoća se može planirati nakon 3 meseca, dok se nakon operacija cisti na jajnicima i laparoskopskog „drilling-a“ jajnika trudnoća može planirati posle 2-3 meseca.
Koliki su ožiljci na koži i kako ih tretirati?
Ožiljci na koži su minimalni i nije potreban poseban tretman. U slučaju crvenila i sekrecije iz rezova neposredno nakon operacije treba rezove ispirati fiziološkim rastvorom. Ožiljci se najčešće minimalni ili se ne primećuju nakon nekoliko meseci.
U kojim akutnim situacijama treba kontaktirati ordinaciju?
U slučaju bolova, visoke telesne temperature i obilnog krvarenja treba pozvati 069 50 22222, poslati poruku na info@drmilrnkovic.com ili kontaktirati najbližu dežurnu ustanovu.
Koje lekove treba uzeti u slučaju bolova posle laparoskopije?
Posle laparoskopije se  protiv bolova savetuje;

 Paracetamol, 500 mg 2 tablete do 4 puta dnevno u kombinaciji sa Brufen, tab. 400-600 mg do 3 puta dnevno, ili Paracetamol , tablete 500 mg 2 tablete do 4 puta dnevno u kombinaciji sa Diklofenak ili Voltaren tabletama  od 50 mg do 3 puta dnevno.

Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nas kontaktirajte.

Odgovor možete očekivati u radnom vremenu ordinacije, od ponedeljka do petka, između 10 i 20 časova. 

Zakazivanje pregleda u ordinaciji Milenković

Svi pregledi, konsultacije i procedure se zakazuju pozivom na broj 381695022222

Možete pozvati i preko aplikacija Viber i WhatsApp. 

Pregled se može zakazati i preko elektronske pošte:

Info@drmilenkovic.com

ili direktno putem kontakt forme:

IVF Milenković

Specijalistička ordinacija Milenković, osnovana od strane doktora Milana Milenkovića, nudi kompletan spektar usluga u domenu ginekologije i akušerstva, uz  specijalizovanu dijagnostiku i lečenje infertiliteta.

Dr sci. med. Milan Milenković

Dr Milenković je specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista reproduktivne medicine i doktor medicinskih nauka sa internacionalnim iskustvom u Švedskoj i Srbiji.

Radio je u prestižnim bolnicama i klinikama, uključujući Sahlgrenska, Karolinska, Stockholm IVF i Gemma IVF, i osnivač je ginekološke ordinacije Beogyn i IVF Milenković. Govori engleski, švedski i norveški.