Ginekološki pregledi/dijagnoza
Bilo da li vam je potrebna rutinska provera ili potpun ginekološki pregled uz garantovanu privatnost i minimalno čekanje, na pravom ste mestu.
Saznajte šta obuhvata standardni, a šta kompletni ginekološki pregled, koje su indikacije za obavljanje pregleda, kako da se pripremite i šta sve možete očekivati od nas.
Šta obuhvata ginekološki pregled u ordinaciji Milenković?
Ginekološki pregled obuhvata pregled spoljašnjih i unutrašnjih genitalnih organa spekulumom kao i bimanuelni i ultrazvučni pregled vaginalnom sondom. Po potrebi se dopunjuje uzimanjem PAPA testa, bakterioloških i HPV briseva, kolposkopijom i rektalnim pregledom.
U našoj ordinaciji, dostupne su vam dve vrste ginekološkog pregleda:
- anamneza
- spoljašnji pregled
- papa test
- manuelni pregled
- ultrazvuk
- zaključak i preporuke
Standardni ginekološki pregled preporučuje se svim ženama za redovnu proaktivnu proveru, kao i u slučajevima pojave simptoma koji zahtevaju dijagnostiku i/ili konsultaciju.
- anamneza
- spoljašnji pregled
- manuelni pregled
- papa test
- HPV
- kolposkopija
- bakteriološki testovi
- rektalni pregled (po potrebi)
Kompletan ginekološki pregled se preporučuje ženama koje imaju simptome koji zahtevaju detaljniju dijagnostiku, onima koje su u određenim starosnim grupama sa povećanim rizikom za određene bolesti, ili onima koje žele sveobuhvatnu sliku svog ginekološkog zdravlja.
Zakazivanje
Ginekološki pregled se zakazuje pozivom na broj 381695022222. Možete pozvati i preko aplikacija Viber i WhatsApp.
Pregled se može zakazati i preko elektronske pošte: Info@drmilenkovic.com
Koje su indikacije za pregled kod ginekologa?
- redovan ginekološki pregled sa ili bez PAPA testa;
- neuredna menstrualna krvarenja;
- krvarenje u postmenopauzi;
- menstrualni bolovi;
- bolovi u donjem delu stomaka;
- osećaj pritiska u maloj karlici i često mokrenje;
- nadutost stomaka;
- promenjena vaginalna sekrecija;
- svrab u vagini ili na spoljašnjim genitalnim organima;
- sumnja na seksualno prenosive bolesti;
- ispitivanje infertiliteta;
- nevoljno oticanje urina-inkontinencija urina;
- neurološke bolesti
Koja je cena ginekološkog pregleda u ordinaciji Milenkovic?
Cena ginekološkog pregleda sa ultrazvučnim pregledom je 12 000 dinara. Cena samo ginekološkog pregleda je 6000 dinara i samo ultrazvučnog pregleda je 7000 dinara.
Aktuelne cene svih pregleda i usluga pogledajte na stranici Cenovnik
Koja je priprema i kada se može raditi ginekološki pregled?
Ne postoji posebna priprema za ginekološki pregled. Savetuje se da se neposredno pred pregled isprazni mokraćna bešika kao i da se ponese dokumentacija sa prethodnih pregleda. Ginekološki pregled se može raditi u bilo kojoj fazi menstrualnog ciklusa, ali se najčešće izbegava u toku menstrualnog krvarenja.
Koliko često treba raditi ginekološke preglede?
Najčešće se savetuje da se ginekološki pregledi radi jednom godišnje.
Šta obući za ginekološki pregled?
Za dolazak na ginekološki pregled možete imati garderobu po Vašem izboru. U ordinaciji ćete imati potpunu privatnost i dobiti garderobu za jednokratnu upotrebu koja je prilagođena za ginekološki pregled.
Kako izgleda pregled kod ginekologa?
Ginekološki pregled se obavlja tako što se instrument (spekulum) stavi u vaginu i onda se pregleda vagina i grlić materice, a zatim se radi bimanuelni” pregled kada se pregledaju materica, jajnici i jajovodi. Uobičajeno je da se uz klasičan ginekološki pregled radi i ultrazvučni pregled vaginalnom sondom kada se ispituju materica, jajnici i jajovodi kao i strukture u maloj karlici. Ultrazvučni pregled se može dopuniti trodimenzionalnom tehnologijom, na primer kod promena na materici, kao i sumnje na maligne bolesti jajnika. Kolposkopija je pregled kada se mikroskopom analizira grlić materice.
Ginekoloski pregled obuhvata pregled spoljašnjih i unutrašnjih ženskih polnih organa i ima veliku važnost za reproduktivno i opšte zdravlje svake žene.
U spoljašnje genitalne organe spadaju deo iznad pubične kosti (mons pubis), velike i male stidne usne, klitoris, otvor vagine sa žlezdama i otvor uretre (mokraćne cevi). Vagina, materica sa grlićem materice, jajnici i jajovodi spadaju u unutrašnje genitalne organe.
Najpre se radi vizuelni pregled spoljašnjih genitalnih organa da bi se videlo da li ima nekih anatomskih promena. Zatim se „palpiraju“ (lagano pritiskaju) spoljašnji polni organi da bi se dodatno otkrilo eventualno anatomsko odstupanje prćeno osetljivošću ili bolom.
Pregled unutrašnjih genitalnih organa se počinje stavljanjem spekuluma, instrumenta koji omogućuje da se detaljno pregleda vagina i grlić materice. Spekulum može biti metalan ili plastičan. Na spekulum se uvek stavi neko lubrikantno sredstvo, najčešće gel da bi pregled bio lakši i manje neprijatan. Tokom pregleda spekulumom se mogu dodatno uzeti Papanikolau (PAPA) test, bakteriološke i analize na humani papiloma virus (HPV) kao i i kolposkopija. Kolposkopija je pregled grlića materice mikroskopom.
Deo ginekološkog pregleda unutrašnjih genitalnih organa je i „bimanuelni“ pregled, kad se „pritiskom“ preko stomaka procenjuje veličina, položaj pokretljivost i osetljivost materice, jajnika i jajovoda.
Ginekološki pregled se nekada može dopuniti i rektalnim pregledom, kojim se nekada dobija više informacija. Rektalni pregled se radi i kod žena koje nisu imale seksualne odnose.
Uz prethodno opisani ginekološki pregled se obično radi i ultrazvučni pregled vaginalnom sondom kada se pre svega analiziraju materica i jajnici, kao i eventualne promene na jajovodima. Vaginalnim ultrazvučnim pregledom se mogu analizirati i mišići karličnog dna.
Da li postoje komplikacije posle ginekološkog pregleda?
Nekada se posle ginekološkog pregleda može javiti blago krvarenje i bol.
Da li postoje kontraindikacije za ginekološki pregled?
Ne postoje kontraindikacije za ginekološki pregled.
Ukoliko imate dodatnih pitanja, slobodno nas kontaktirajte.
Odgovor možete očekivati u radnom vremenu ordinacije, od ponedeljka do petka, između 10 i 20 časova.